Malowanie proszkowe

Lakierowanie proszkowe stanowi jedną z najnowocześniejszych technologii, która umożliwia stworzenie gładkiej i wytrzymałej powierzchni. Farbę w postaci proszku nanosi się na metalowe elementy – wykorzystywana jest tu metoda natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Dzięki procesowi fluidyzacji proszek nabiera cech materiałów ciekłych, a następnie zostaje utwardzony w temperaturze około 200 ̊C lub poddany promieniowaniu UV – powstałe w ten sposób powłoki są gładkie, pozbawione zacieków i zmarszczeń.

Malowanie proszkowe opiera się na wykorzystaniu farb całkowicie bezpiecznych dla ludzi i środowiska – posiadają one atesty, które pozwalają na kontakt z żywnością i wodą pitną. W trakcie malowania proszkowego nie stosuje się szkodliwych rozpuszczalników, a farba nanoszona jest jeden raz – grubość uzyskanej warstwy jest porównywalna z trzema warstwami farby rozpuszczalnikowej.

Powłoki proszkowe posiadają wszechstronne zastosowanie, pozostawiają gładką powierzchnię oraz charakteryzują się elastycznością i bardzo dobrymi właściwościami mechanicznymi. Elementy poddane malowaniu proszkowemu mają wysoką odporność antykorozyjną i chemiczną, a także są odporne na temperatury przekraczające 100 ̊C. Duży wybór stopni połysku, faktur i struktur, a także bogata kolorystyka sprawiają, że malowanie proszkowe jest znacznie bardziej atrakcyjną metodą niż tradycyjne techniki.

Malarnia proszkowa ZWM Dojnikowscy realizuje malowanie wszelkich elementów metalowych, których wymiary umożliwiają umieszczenie ich w komorze pieca 9,4m x 2,2m.

Top