Lakierowanie proszkowe elementów niemetalowych

Malowanie felg, lakierowanie zabytkowych mebli, czy renowacja ogrodzeń to standardowe już obszary zastosowania farb proszkowych. Lakiernie proszkowe specjalizują się w malowaniu metalu i aluminium. Z czasem jednak wyklarowała się potrzeba poszerzenia spectrum wykorzystania technologii proszkowej o elementy niemetalowe.

W związku z powyższym rozwija się obecnie możliwość malowania farbami proszkowymi tworzyw sztucznych, detali drewnianych i drewnopochodnych. Lakierowanie proszkowe elementów niemetalowych stało się wykonalne dzięki opracowaniu nowych metod utwardzania powłok proszkowych. Do niedawna jedynym sposobem utwardzania powierzchni proszkowych było ich ogrzewanie w piecach. Dziś znane są już sposoby alternatywne – pozwalające na malowanie materiałów wrażliwych na ciepło. Opierają się one na promieniowaniu elektromagnetycznym: ultrafioletowym i podczerwonym oraz wiązkach elektronów. Utwardzanie promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym wymaga jednak zastosowania farb proszkowych o specjalnej recepturze.

Perspektywa malowania proszkowego elementów drewnianych, w tym szczególnie płyt MDF, oznacza istotne korzyści dla meblarstwa. Technologia proszkowa pozwala na doskonałe krycie blatów i innych elementów mebli drewnianych/ drewnopodobnych o różnych kształtach i fakturach. Inny ważny atut lakierowania proszkowego mebli, którego nie jest w stanie zapewnić malowanie farbami ciekłymi to długotrwała świeżość powłoki – idealny wygląd, odporność na odbarwienia, wytrzymałość mechaniczna i chemiczna.

Tagi: , , ,

Top