Czystość pracy w lakierni proszkowej a wygląd powłoki

Kluczowym zadaniem malowania proszkowego jest oczywiście ochrona powierzchni. Nie zmienia to jednak faktu, iż lakierowanie posiada też funkcję dekoracyjną, w dzisiejszych czasach coraz bardziej zarysowaną, znaczącą. Poziom estetyki powłoki proszkowej w głównej mierze uzależniony jest od poziomu czystości całego procesu lakierniczego.

Doniosłe znaczenie czystości uwidacznia się już na etapie przygotowania elementu do lakierowania proszkowego. Najczęściej tym procesem wstępnym jest obróbka strumieniowo – ścierna, a więc śrutowanie. W tej fazie prac lakierniczych nacisk położyć należy na niepozostawienie na detalu żadnych drobin, bądź pyłów. Z drugiej strony trzeba zwrócić szczególną uwagę, by na powierzchni przedmiotu nie znajdował się tłuszcz. W wypadku, gdy pojawia się potrzeba usunięcia tłuszczu, nie wystarczy już samo śrutowanie – wskazane jest wówczas mycie chemiczne. Jeżeli nie zadbamy o należytą czystość elementu już od początku, możemy być pewni powstania defektów, rodzących konieczność nanoszenia poprawek.

Na stadium aplikacji farby proszkowej najistotniejsza okazuje się czystość pomieszczenia malarni, kabiny proszkowej oraz należyty stan techniczny urządzeń natryskowych. Sprężone powietrze dostarczane do aplikatorów musi być suche i nietłuste. Wszelkie zanieczyszczenia i zaniedbania na tym etapie wykluczają wysokie walory wizualne otrzymanych powłok.

Problemy z czystością na poziomie utwardzania farby proszkowej rodzi obieg powietrza w piecu do polimeryzacji – cyrkulacja powietrza przenosi bowiem zanieczyszczenia, które z łatwością przylegają do wypalanej powierzchni. Tak więc dokładne czyszczenie i nienaganny stan pieca są podstawą pięknej i gładkiej powłoki proszkowej.

Podsumowując – zanim poddamy w wątpliwość jakość farby proszkowej, sprzętu aplikacyjnego, czy też innych urządzeń lakierniczych, musimy dokładnie przeanalizować, czy aby na pewno przyczyną powstałych defektów nie jest brak rzetelnej czystości pracy w malarni.

Tagi: , , ,

Top